Türkiye Cumhuriyeti

Hamburg Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

Schleswig-Holstein Ekonomisi Hakkında Genel Bilgi, 10.02.2014

SCHLESWIG-HOLSTEIN

 Başkent: Kiel

Cari Fiyatlarla GSYİH: 77,3 Milyar Avro (2012)

Nüfus:  2.806.531 (2012)

Eyalet Başkanı: Torsten Albig

Ekonomi, Çalışma, Ulaştırma ve Teknoloji Bakanı: Reinhard Meyer

Genel Bilgi

Schleswig-Holstein Eyaleti, geleneksel olarak, tarım, hayvancılık, balıkçılık, turizm, deniz araçları ve ekipmanları üretimine dayalı bir ekonomik yapıya sahiptir. Son 10 yılda bölgede, rüzgar enerjisi teknolojileri, bioenerji, bilişim teknolojileri, kimya, ilaç ve tedavi hizmetleri sektörleri ağırlıklı yeni bir sanayi yapısı oluşmaya başlamıştır. 

 Tedavi hizmetleri, sağlık aletleri ve bio-teknolojiler bölge ekonomisinin halen en önemli istihdam kaynağıdır. Eyaletin toplam üretiminin %32’sini bu sektörde faaliyet gösteren işletmeler sağlamaktadır. Johnson and Johnson, Dräger, Euroimmun, Allergopharma, Pohl Boskamp ve Stryker bölgede üretim ve araştırma yapan başlıca büyük işletmelerdir.

 Gıda sanayi, Schleswig-Holstein ekonomisinin en büyük ikinci sektörüdür.  Sektörün yıllık cirosunun önemli bir bölümünü süt ürünleri, şekerleme, pastacılık ürünleri ve çikolata oluşturmaktadır. Ceremilk, Stuhrk, Magnus, Flensburger Pilsner, Erasco, Sternwywiol, Wagner, Popp Danisco, Kölln, Schwartau, Walter/ Wafer Baking bölge merkezli üretim yapan başlıca firmalardır.

 Öte yandan, Schleswig-Holstein, rüzgar enerjisi teknolojilerinde dünyanın en önemli merkezleri arasında sayılmaktadır. Hâlihazırda bölgenin toplam elektrik ihtiyacının yaklaşık % 40’ı rüzgar santrallerinden sağlanmaktadır. Fuarcılık alt yapısı olmamasına rağmen, dünyanın en büyük rüzgar enerjisi fuarı, Schleswig-Holstein’da yapılmaktadır. Bölge, bio-enerji (bio-elektrik, bio-yakıt ve bio-kütle) alanında da Almanya’da lider konumundadır.

 Turizm istihdama sağladığı katkı açısından eyaletin en önemli aktivitelerinden birisidir. Bölgenin, Kuzey ve Baltık Denizi kıyıları Almanya’nın en önemli turizm merkezleri arasında yer almaktadır.

 Denizcilik sanayi, GSYH’nın %12’sini sağlamaktadır. Gemi sanayi; son yıllarda uğradığı pazar kayıplarına rağmen, daha gelişmiş özel deniz araçları  (off-shore platform yapımı, askeri teknolojiler) alanına yönelerek gücünü korumaya çalışmaktadır. Bölgede, denizcilik sektörü bağlantılı IT, güvenlik, çevre ve enerji teknolojileri alanında faaliyet gösteren işletmeler giderek daha fazla ön plana çıkmaktadır.

Ekonomi

 Schleswig-Holstein 2012 yılında 77,3 milyar Avro ile Almanya GSYH’sının % 2,9’unu gerçekleştirmiştir. Aynı yıl itibariyle bölge, cari GSYH açısından eyaletler arasında 10. sırada ve kişi başına gelir açısından ise 11. sırada yer almıştır.

 Schleswig-Holstein ekonomisi 2012’de bir önceki yıla göre % 2,5 oranında büyümüştür. Aynı yıl itibariyle imalat sanayinde üretim ve inşaat sektörlerinde üretim düşerken, sabit fiyatlarla tarım, hayvancılık ve balıkçılık (%3,9) ve hizmet (%1,3) sektörlerindeki üretim artmıştır.

2013 yılının ilk yarısındaki GSYH gelişmeleri incelendiğinde, Almanya ekonomisinin sabit fiyatlarla geçen yılın eş dönemine göre % -0,3 oranında küçüldüğü, Schleswig-Holstein eyaletinde bu gerilemenin aynı oranda gerçekleştiği görülmektedir.

 Schleswig Holstein, Almanya’nın ekonomik açıdan zayıf eyaletleri arasında yer almaktadır. Ekonomik altyapı eksiklikleri, bölgenin ekonomik performansını olumsuz etkileyen en temel faktördür.

 Bölge ekonomisi için hayati öneme sahip olan, ‘Kuzey-Baltık Denizi Kanalı’nın iyileştirilmesi çalışmaları çok yavaş ilerlemektedir. Bu gecikme nedeniyle, bölgedeki limanlar giderek daha fazla pazar kaybına uğramaktadır. Elbe Nehrinin aşağı kısımlarının derinleştirilmesi sorunu da bölge ekonomisi için potansiyel bir risk oluşturmaktadır.

 Ayrıca, Schleswig-Holstein’ı Berlin ve Aşağı Saksonya Eyaletine bağlayacak iki önemli otoyol projesi ile ilgili çalışmalar planlama ve kaynak sorunları nedeniyle çok ağır ilerlemektedir.

 Demiryolu alanında mevcut hatların iyileştirilmesi ve yeni hat yapımı zorunluluk haline gelmiştir. Ancak, bu alanda da yeterli kaynak aktarılıp, projelerin süratle uygulamaya geçilememesi ekonomik açıdan olumsuzluklar yaratmaktadır.

 Diğer önemli bir husus, rüzgar enerjisi santrallerinin tasarımı/üretimi ve on-shore/off-shore konumlandırması açısından öncelikli eyalet olan Schleswig-Holstein’ı, sanayinin yoğun olduğu güney ve batı bölgelerine bağlayacak iletim hatları yatırımlarında yaşanan sorunlardır. Yaklaşık 20 milyar Avro düzeyinde kaynak ihtiyacı duyulan projenin uygulanması, eyaletler arası görüş ayrılıkları nedeniyle gecikmektedir.