Türkiye Cumhuriyeti

Hamburg Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Hamburg'daki İki Dilli Okullardan Schule Laemmersieth'e Kayıtlar Devam Etmektedir , 12.05.2016

Dulsberg, Barmberk, Wandsbek, Tornndorf, Farmsen, Alterteichweg, Steilshoop, Bramfeld ve Wilhelmsburg Semtlerinde Oturan ve Çocukları Bu Yıl İlkokula Başlayacak Velilere Önemle Duyurulur.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile Hamburg Eyaleti Eğitim ve Spor Bakanlığı ortak projesi kapsamında Hamburg’da Almanca-Türkçe iki dilli olarak eğitim vermekte olan okullardan;

 - Schule Lämmersieth'e (https://schule-laemmersieth.hamburg.de/?page_id=448)

Birinci Sınıf için kayıtlar devam etmektedir. Kayıt için son tarih 25 Mayıs 2016’dır. Sınıflarda dersler, Hamburg Eğitim Bakanlığı müfredatına göre yapılmaktadır.

İki dilli sınıflarda Almanca ve Türkçe dillerine hakim iki öğretmen görev yapmaktadır. Öğretmenlerden biri Hamburg Eğitim Bakanlığı tarafından diğeri ise T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilmektedir. Bu okullarda öğrenciler okuma-yazmayı her iki dilde öğrenmektedirler.

Schule Laemmersieth ilkokulunda hazırlık sınıfında okuyan bütün öğrencilere haftada bir saat olmak üzere  şarkı-türkü ve oyunlarla Türkçe öğretilmektedir.

Öğrencilerin okul civarındaki semtlerde (Dulsberg, Barmberk, Wandsbek, Tornndorf, Farmsen, Alterteichweg, Steilshoop, Bramfeld ve Wilhelmsburg) oturan öğrencilerin okula taşınması için, Başkonsolosluğumuzca belli güzergahlarda düzenlenen okul servisinden yararlanılabilmektedir.

İki dilli okullar ve kayıtlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıda telefon numaraları verilen Başkonsolosluğumuz Eğitim Ataşeliğine veya internet adresi yukarıda belirtilen okula müracaat edebilirsiniz.

T.C. Hamburg Eğitim Ataşeliği

Tel: 040/ 410 73 99 veya 040/445 06 731

e-posta: hamburg-egitim.ataseligi@hotmail.de