Başkonsolosluğumuzca Hamburg'daki STK'larla birlikte düzenlenen 23 Nisan Şöleninde yapılan konuşma

Mehmet Fatih Ak 26.04.2015
Sevgili Çocuklar,
Sayın Veliler,
Değerli Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri,
Sehr geehrte Gäste,

Bugün TBMM’nin 95. Açılış yıldönümünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamak üzere burada bulunuyoruz. 23 Nisan 1920 aziz milletimiz için tarihi değer taşıyan bir dönüm noktasını ifade etmektedir.

95 yıl önce 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' düsturuna dayalı Türkiye Cumhuriyetinin temelleri atılmış, vatanın kurtarılması ve Cumhuriyetin ilanı yolunda önemli bir kazanım elde edilmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada kutlanan tek çocuk bayramıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Meclis Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milli iradenin hayat bulduğu bugünü bir bayram olarak geleceğin teminatı olan çocuklara armağan ederek onlara verdiği değerin altını çizmiş ve geleceğin çocukların omuzlarında yükseleceğine işaret etmiştir.

Sevgili konuklar,

Aziz milletimize ve tarihimize yönelik mesnetsiz ve bilimsel gerçeklikten uzak karalama ve iftira kampanyasının yürütüldüğü bugünlerde, ulusal bayramlarımızı daha büyük bir coşkuyla kutlamak suretiyle bu iddialara en güzel yanıtı vermekteyiz. Görev bölgem olan Hamburg ve Schleswig Holstein’da 23 Nisan vesilesiyle farklı şehirlerde dokuz ayrı kutlama etkinliği düzenlenmektedir.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir. Bu nedenle, Pazar gününü bu kutlamaya ayıran ve çocuklarını yalnız bırakmayan siz değerli ve duyarlı velilere gönülden teşekkür ederim.

Sevgili Çocuklar,

Mustafa Kemal Atatürk’ün sizlere olan şu hitabını hiç unutmayın. “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.”

Mustafa Kemal Atatürk bu anlayışla 23 Nisan 1929’da bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, Türkiye’de her yıl onlarca ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Milletimizin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda ve okullarımızda çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birlik ve beraberliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Biz de birazdan adlarını sayacağım Sivil Toplum Kuruluşlarıyla birlikte Hamburg’da düzenlediğimiz 23 Nisan şölenine 4 yıldan bu yana diğer ülkelerden çocuk gruplarını davet ediyoruz. Bu yılda aramızda çeşitli ülkelerden çocuklar da yer alacaklar.

Sevgili konuklar,

Bu yıl Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. Yıldönümünü kutluyoruz. Çanakkale’de Türk tarihinin en önemli mücadelelerinden biri Gelibolu Yarımadası’nda verilmiş, Çanakkale Savaşları, bizim için varoluş ve dirilişin sembolleri olmuştur. Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı sözkonusu olduğunda, Türk milletinin engelleri aşabileceğinin en güzel örneğidir. Bu azimle gelen başarı, Milli Mücadelemize zaman ve zemin kazandırmanın yanısıra uzun süren savaşlardan bezgin düşen Milletimize de özgüven aşılamış, dolayısıyla Cumhuriyetimizin kuruluşunun habercisi olmuştur. Kurtuluş Savaşında Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e milletimizce gösterilen güvende, Çanakkale Zaferindeki başarısı da önemli pay sahibidir. Bu vesileyle, aziz şehitlerimizi bir kez daha anıyor, şükranlarımızı sunuyorum.

Sevgili çocuklar, kıymetli veliler,

100 yıl önce Osmanlı İmparatorluğunu parçalamak ve paylaşmak üzere harekete geçen güçlerin Anadolu topraklarında, Balkanlarda ve Kafkaslarda yol açtıkları acıları ve sivil kayıpları elbette unutmadık. Ancak çekilen acılar arasında ayrımcılık yapılması en hafif tabiriyle anlaşılmaz bir tutumdur. Seçici bir bakış açısıyla 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Türk ve Müslüman halkların uğradığı mezalimin görmezden gelinmesini, tarihin siyasete alet edilerek ve yüzlerce yıl Anadolu'da birlikte yaşadığımız Hristiyan kardeşlerimiz zikredilerek 1915 olaylarına “soykırım” denilmesini akıl ve vicdanla izah edilmesi mümkün değildir.

Soykırım hukuki bir kavramdır. Hukukun koşullarını yerine getirmeyen, bilimsel temele dayanmayan iddialar ne kadar yaygın kanaat mefhumuyla açıklanmaya çalışılırsa çalışılsın, iftiradan ibarettir. Bu kara propaganda gelecek nesillere dostluk ve barış miras bırakmak yerine tarihten husumet çıkarmaktan başka bir şey değildir. Özellikle dünyanın halen içinde bulunduğu hoşgörüsüzlük, ayrışmalar ve çatışmalar ortamında etnik ve dini ayrımcılıkları reddeden evrensel bir dilin inşa edilmesini sağlayacak ortak yaklaşımlara ve “adil hafıza”ya ihtiyaç bulunmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın 1915 Olaylarına ilişkin yayınladıkları mesajlarda bu husus vurgulanmaktadır.

Değerli Konuklar,

Sözlerimi, bugünkü etkinliği birlikte organize ettiğimiz Hamburg ve Çevresi Türk Toplumuna, Hamburg Türk Veliler Birliğine, Hamburg Türk Kadınları Kültür Derneğine, Altona Anneler İnisiyatifine, Norderstedt Türk Alman Dostluk Derneğine, Hamburg Türk Öğretmenler Derneğine ayrıca, bugün sahnede yer alacak “International School of Hamburg” Okuluna ve Türkiye Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarlar Birliği’ne katkılarından dolayı teşekkür ederek sonlandırmak istiyorum.

Sevgili çocuklar,

Sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hakim olduğu bir dünyada yaşamak ümidiyle; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu olsun.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:00 / 14:00 - 16:00

1.1.2019 1.1.2019 Yılbaşı Tatili
19.4.2019 19.4.2019 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
22.4.2019 22.4.2019 Dini Tatil - Paskalya
1.5.2019 1.5.2019 İşci Bayramı
30.5.2019 30.5.2019 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
4.6.2019 4.6.2019 Ramazan Bayramı
10.6.2019 10.6.2019 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.10.2019 3.10.2019 AFC Milli Günü
29.10.2019 29.10.2019 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
31.10.2019 31.10.2019 Dini Tatil - Reformasyon Günü
25.12.2019 26.12.2019 Dini Tatil Noel 1.ve2. Gün