18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 100. yılı dolayısıyla Norderstedt'te düzenlenen anma töreni

Mehmet Fatih Ak 20.03.2015
Din Hizmetleri Ataşemiz Sayın Cahit Küçükyıldız,
DİTİB-Nord Başkanı Sayın Sedat Şimşek,
Değerli tarihçi ve araştırmacı yazar Sayın Talha Uğurluel,
Değerli STK Temsilcileri,
Sevgili Öğrenciler,
Saygıdeğer Konuklar,

Bugün 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. Yıldönümünde aziz şehitlerimiz anmak, 100 yıl önce yaşadığımız zor günleri tekrar hatırlamak ve o günlerde yaşananları burada bulunan çocuklarımıza ve gençlerimize aktarmak üzere biraraya gelmiş bulunuyoruz.

Birinci Dünya Savaşı öncesinde Balkanlarda ve Kuzey Afrika’da gerçekleşen savaşlar sonrası Osmanlı İmparatorluğu bu bölgelerdeki topraklarıyla birlikte on binlerce vatan evladını, Mehmetçiği şehit vermiş, onlarca yıl süren savaşlar nedeniyle millet bitkin düşmüş, ülke yoksullaşmıştır.

Aziz milletimiz bu durumda olduğu halde, Çanakkale’de özgürlüğünü ve geleceğini savunmak için canı dâhil hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır. Türk tarihinin en önemli mücadelelerinden biri Gelibolu Yarımadası’nda verilmiş, Çanakkale Savaşları, bizim için varoluş ve dirilişin sembolleri olmuştur. Başka bir ifadeyle Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı sözkonusu olduğunda, Türk milletinin engelleri aşabileceğinin en güzel örneğidir. Bu azimle gelen başarı, Milli Mücadelemize zaman ve zemin kazandırmanın yanısıra uzun süren savaşlardan bezgin düşen Milletimize de özgüven aşılamış, dolayısıyla Cumhuriyetimizin kuruluşunun habercisi olmuştur.


Bildiğiniz gibi Çanakkale’de düşmanı yenmemize rağmen, kısa süre sonra müttefikimiz Almanya’nın yenilmesi nedeniyle Osmanlı Devleti de Birinci Dünya Savaşının mağlubu sayılmış ve ülkemiz işgal edilmiştir. Kurtuluş Savaşında Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e milletimizce gösterilen güvende, Çanakkale Zaferindeki başarısı da önemli pay sahibidir.

Değerli Konuklar,

Çanakkale Savaşları, yüzyılın en büyük savaşlarından birisidir. Birinci Dünya Savaşı'nı galip bitirmek isteyen düşman devletleri, gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul'u işgal etmek, Karadeniz’e açılmak istediler. Çanakkale Boğazı ve Gelibolu Yarımadası Osmanlı ordusu ile İngiliz ve Fransız donanmaları ve ordusu arasında aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşına sahne oldu.
Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili bölümü, 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle sonuçlanmıştır.
Çanakkale Boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşman kuvvetleri, bu kez topraklarımıza karadan girmeyi denemiş, böylece İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelerine ait askeri güçler, 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başlamışlardır. 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk cephanesi biten askerlerine -Süngü tak- emrini vererek yıllarca Türk Milletinin hafızasından silinmeyecek olan “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir.” sözlerini söylemiştir.
Böylece o güne kadar tarihteki en büyük siper savaşlarından birisi verilmiş ve büyük umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştır.

Bu nedenle bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan, 18 Mart 1915 tarihinde kazanılan Çanakkale Zaferi’ni kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin “Şehitler Günü’nü” idrak etmenin onurunu yaşamaktayız.

Çanakkale Savaşları sadece bizim değil, dünya tarihini de etkileyen sonuçlar doğurmuştur. Bu tarihi sonuçlardan yalnız bir tanesine işaret etmek istiyorum. Çanakkale’de gösterilen direnç nedeniyle İtilaf Devletleri yıkılmakta olan Çarlık Rusya’sına Boğazlar üzerinden yardım gönderme imkânını bulamadılar ve bu da Çarlık Rusya’nın yıkılma sürecini hızlandırdı.

Çanakkale Zaferi’nin, bir insanlık dersi olarak her platformda anlatılması suretiyle yeni kuşaklarda milli bilincin oluşturulmasının ve hafızalarımızın diri tutulmasının önemli olduğuna inanıyorum.

Üniversite öğrencisiyken Çanakkale’yi ziyaret etme fırsatı bulmuştum. Etkilenmemek mümkün değil. Çocuklarımızın, gençlerimizin mutlaka görmesini tavsiye ederim. Bugün burada konuştuklarımızın, o zaman çok daha iyi anlaşılabileceğinden kuşku duymuyorum.

Bugün Myanmar’dan Yemen’e, Bakü’den Galiçya’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada çok sayıda şehitliklerimiz bulunmaktadır. Bu durum, Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi fedakârlıklar ve güçlüklerle kurulduğunun da bir göstergesidir. Türkiye Cumhuriyeti bu birikim ve fedakârlıklar üzerine “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesi temeli üzerine inşa edilmiştir.

Değerli konuklar,

Türk Milleti, Çanakkale dışında Kurtuluş Savaşında, Kore’de, Kıbrıs’ta ve teröre karşı mücadelede de çok şehitler vermiştir. Tüm şehitlerimizi rahmet ve saygı ile anmaktayız.

Şehitler Günü kapsamında ayrıca, Türkiye’yi yurtdışında temsil ederken şehit olan Dışişleri Bakanlığımız mensupları ile diğer kamu görevlilerini ve aile fertlerini minnetle anıyoruz. 1970’li ve 1980’li yıllarda 40 şehidimizi toprağa verdik. Dünyada bu kadar çok diplomatı saldırıya uğramış ve şehit edilmiş başka bir ülke bulunmamaktadır. Ancak bütün bu terör saldırıları bizi korkutmamış ve barış, istikrar ve güvenlik alanındaki dış politika hedeflerimizden yıldıramamıştır.

Sözlerime son verirken, Vatan uğruna canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizi, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum, ruhları şad olsun.

Başta Din Hizmetleri Ataşeliğimiz ve DİTİB Nord mensupları olmak üzere, bu güzel ve anlamlı anma töreninin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum.

Saygılarımı ve teşekkürlerimi sunarım.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:00 / 14:00 - 16:00

1.1.2019 1.1.2019 Yılbaşı Tatili
19.4.2019 19.4.2019 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
22.4.2019 22.4.2019 Dini Tatil - Paskalya
1.5.2019 1.5.2019 İşci Bayramı
30.5.2019 30.5.2019 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
4.6.2019 4.6.2019 Ramazan Bayramı
10.6.2019 10.6.2019 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.10.2019 3.10.2019 AFC Milli Günü
29.10.2019 29.10.2019 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
31.10.2019 31.10.2019 Dini Tatil - Reformasyon Günü
25.12.2019 26.12.2019 Dini Tatil Noel 1.ve2. Gün