Windenergy Hamburg Fuarı/ TBMM Enerji ve Çevre Komisyonuna mensup milletvekilleri onuruna konutta verilen akşam yemeği davetinde yapılan konuşma

Mehmet Fatih Ak 25.09.2014
TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Gaziantep Milletvekilimiz Sn. Halil Mazıcıoğlu,
TBMM Enerji ve Çevre Komisyonlarına mensup değerli milletvekillerimiz,
Sayın Milletvekillerimizin kıymetli eşleri,
Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri,
Saygıdeğer Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sizleri bu akşam Hamburg Başkonsolosluğumuz konutunda ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Yüce Meclisimizde temsil edilen tüm partilerimizden milletvekilleriyle Pazartesi gününden buyana beraber olmak benim için ayrı bir kıvanç vesilesi.

Hamburg Başkonsolosluğu, T.C.‘nin yurtdışında açmış olduğu ikinci Başkonsolosluktur. 1925 yılında hizmete girmiştir. Tarihi bir liman ve ticaret merkezi olan Hamburg şehriyle ilişkilerimiz Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlamış, diplomatik ilişkiler 1763 yılında kurulmuştur. Dolayısıyla buraya atanmış olduğumu öğrendiğim günden itibaren gururla görev yapıyorum ve vatandaşlarımıza yönelik hizmet kalitemizi daha da yükseltmeye gayret ediyorum.
Şu anda bulunduğumuz bina 1958 yılında, merhum Fatin Rüştü Zorlu’nın Dışişleri Bakanı olduğu dönemde satın alınmıştır. Kendisini rahmetle anıyoruz. Bu bina 1985 yılına kadar da Başkonsolosluk olarak hizmet vermiştir.

Kullanmakta olduğumuz mevcut konsolosluk binası da ihtiyaca cevap vermediğinden yeni bir bina satın alınmıştır. Yeni binamızın restorasyon projesi üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir.

Hamburg’a ilave olarak görev bölgemizde Schleswig Holstein Eyaleti bulunmaktadır. Her iki eyaletteki vatandaş sayımız 130 bini aşmaktadır. 20 bin de, bir kısmı mavi kart hamili ülkemiz kökenli Alman vatandaşı bulunmaktadır. Toplam rakam aşağı yukarı Trabzon büyüklüğündeki bir şehre tekabül etmektedir. Pasaport, askerlik, nüfus, noterlik gibi hizmetlerin tamamını toplam 13 personelle büyük bir özveriyle yapmaktayız.

Bilenler olabilir, İş Bankası ilk yurtdışı şubesini Hamburg’da açmıştır. Tabi bunun bir sebebi var. Hamburg Avrupa’nın Rotterdam’dan sonra ikinci büyük limanıdır. Boeing ile birlikte dünyanın iki büyük yolcu uçağı üreticisinden birisi olan Airbus’ın Fransa/Toulouse’dan sonra ikinci büyük tesislerine Hamburg ev sahipliği yapmaktadır. Bu bakımdan Hamburg’un, ticari ve ekonomik ilişkilerimiz, havacılık ve gemi inşaa sanayilerimiz bakımından da ayrı bir önemi bulunmaktadır.

10 gün önce gemi inşaa ve ekipmaları fuarı vesilesiyle bu alanda üretim yapan 41 firmamız Hamburg’a gelmişti. Şimdi de Rüzgar Enerjisi Fuarı dolayısıyla Sizleri ve bu alandaki firmalarımızı aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Hamburg’un rüzgar enerjisi alanında da öncü bir rol oynamaya gayret ettiğini görüyoruz. Daha önce Husum da yapılan bu fuar ilk kez Hamburg’da düzenlenmektedir. Hamburg’un iş ve istihdam yaratma iştahını hayranlıkla gözlüyorum ve takdir ediyorum.

Almanya, yenilenebilir enerji üretimi ve üretim teknolojileri bakımından dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Bilhassa son yıllarda, rüzgar enerjisi alanında önemli gelişmeler kat edilmiştir. Bu alanda, Hamburg ve Kuzey Almanya küresel bir liderlik pozisyonuna sahiptir.

Geçtiğimiz yıl, Almanya’nın toplam elektrik enerjisi üretimi içerisinde, yenilenebilir enerjinin payı yaklaşık % 25’dir; Federal Hükümet 2020 yılına kadar bu payı % 35’e yükseltmeyi hedeflemektedir.

Görev bölgemizde bulunan hemen kuzeyimizdeki off-shore tesisleriyle ünlü Schleswig Holstein’da, geçtiğimiz yıl brüt elektrik enerjisi tüketimi içerisinde yenilenebilir enerjinin payı % 90 düzeyine ulaşmıştır. Bu yıl ise elektrik tüketiminin tamamının yenilenebilir kaynaklardan karşılanacağı söylenmektedir.

Sabah Türkiye oturumunda yapılan sunumlarda rüzgar enerjisi alanında son yıllarda almış olduğumuz büyük mesafeyi memnuniyetle dinledik. Sevindirici olan, Sizlerin de katkılarıyla ülkemizin de küresel trendleri artık iyi okuması ve proaktif bir politika izliyor olmasıdır.

Sayın Milletvekillerim,
Dün akşam burada yaşayan vatandaşlarımızın Sizlere iletmemi rica ettikleri bazı hususları dile getirmiştim. Özellikle yurtdışındaki seçim düzenlemeleri konusunda, YSK ve siyasi partilerimizle birlikte yeni bir çalışma yapmamız gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum.
Sözlerime son verirken, izninizle aramızda bulunan Alman Rüzgar Enerjisi şirketleri temsilcilerine de çok kısa hoşgeldiniz demek istiyorum.

Ich begrüße auch die Vertreter der Deutschen Wind Energie Unternehmen.
Ich wünsche mir dass heute abend mit unseren Abgeordneten Delegation und der anderen Vertreter ein nützliches Networking stattfindet.
Die Türkei vergrößert ihren Wind Energie Markt und es ist von Vorteil an einem wachsenden Markt teilzuhaben. Sie haben den Investitionsmarkt der Türkei und den Wachstum dieses Bereiches in dem heutigen Vortrag auf dem Messegelände detailliert verfolgen können.
Ich begrüße Sie nochmals und wünsche Ihnen gutes Gelingen.

Hepiniz tekrar hoşgeldiniz.

Sözü Enerji Komisyonu Başkanımız Sayın Mazıcıoğlu’na bırakıyorum. Teşekkür ederim.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:00 / 14:00 - 16:00

1.1.2019 1.1.2019 Yılbaşı Tatili
19.4.2019 19.4.2019 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
22.4.2019 22.4.2019 Dini Tatil - Paskalya
1.5.2019 1.5.2019 İşci Bayramı
30.5.2019 30.5.2019 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
4.6.2019 4.6.2019 Ramazan Bayramı
10.6.2019 10.6.2019 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.10.2019 3.10.2019 AFC Milli Günü
29.10.2019 29.10.2019 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
31.10.2019 31.10.2019 Dini Tatil - Reformasyon Günü
25.12.2019 26.12.2019 Dini Tatil Noel 1.ve2. Gün