Vatandaşlarımız arasında koruyucu aile olmayı teşvik maksadıyla 1 Şubat 2014 tarihinde Hamburg’da Umut Yıldızı Derneği ile birlikte düzenlenen etkinlikte yapılan konuşma

Mehmet Fatih Ak 01.02.2014
Umut Yıldızı Derneği Başkanı Sayın Kamil Altay,
Değerli Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Sevgili vatandaşlarım,

Öncelikle Umut Yıldızı Derneğimizi Hamburg’da görmekten duyduğumuz memnuniyeti ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum. Almanya Türk toplumunun önemli sorunlarından birisine eğilerek bu konuda bilinçlenmemize büyük katkı sağlıyorlar. Belli konular üzerinde uzmanlaşan, ele aldıkları konuları yakından takip eden STK’lara her zaman ihtiyacımız var.

Bildiğiniz gibi Almanya genelinde olduğu kadar, Hamburg bölgesinde de çeşitli nedenlerle Türk çocukları ailelerinden alınarak bakıcı/koruyucu ailelere verilmekte ya da çocuk yurtlarında koruma altına alınmaktadır.

Umut Yıldızı Derneğimiz, bu konudaki bilgi birikimlerini sizlerle paylaşmak, olabilecek sorularınızı yanıtlamak üzere buradalar. 6 Ekim 2012 tarihinde, Hamburg ve Çevresi Türk Toplumu (TGH) binasında Başkonsolosluğumuzca bu konuda yine Umut Yıldızı Derneği Temsilcileriyle bir toplantı düzenlemiş ve konuya dikkat çekmek üzere bir basın açıklaması yapmıştık.

Bizler yurtdışında yaşayan Türkiye kökenliler olarak bir taraftan içinde bulunduğumuz topluma uyum sağlamaya çalışırken, diğer taraftan öz kültürümüzü kaybetmeden, yetişmekte olan ve geleceğimizi emanet edeceğimiz nesillere dilimizi, inancımızı ve her türlü kültürel mirasımızı aktarmak için çaba sarf ediyoruz. Yeni yetişen kuşaklarımızın zaman içerisinde kendi kültürleriyle mevcut bağlarının güçlenmesini istiyoruz.

Bugünkü toplantının amacı hiçbir kuruma yönelik ithamda bulunmak ya da kişi ve kurumları zan altında bırakmak değildir. Bugün burada, Türk toplumuna bu alandaki sorumluluklarını hatırlatmak ve çocuklarımızın kendi kültürlerinden olmayan bakıcı/koruyucu ailelere verilmemesi için üzerimize düşen sorumlulukları gözden geçirmek ve bu alanda bilgilenerek, farkında olmadan kültürel bağları kopan ve bu anlamda kaybettiğimiz çocuklarımız için yapılabilecekleri ele almak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Öncelikle, Başkonsolosluk olarak bu sorunla karşı karşıya kalan ailelere mümkün olabilecek azami desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Bu desteğin içerisinde aile ve çocuklarımızın mağduriyetlerinin önlenmesi için hukuki alanda danışmanlık hizmeti verilmesinden, Gençlik Daireleriyle temas edilerek sorunların açıklığa kavuşturulmasına dek bir çok unsur bulunmaktadır. Örneğin, çok sıklıkla karşılaşılan sorunlardan birisi Gençlik Dairelerinin çocuğun velayeti/vesayetinin geçici dahi olsa alınması halinde, Türk Temsilciliklerine bilgi verme sorumluluğunu yerine getirmemeleridir.

Yaptığımız görüşmelerde Gençlik Daireleri yetkililerinin dikkatini çekerek Başkonsolosluğumuza bilgi vermelerini talep ediyoruz. Bununla birlikte, bu konudaki en büyük engel çocukların doğuştan Alman vatandaşı sayılmaları ve ailelerin çocuklarını Türk nüfusuna kaydettirmemeleridir. Böyle durumlarda çocuğun Alman vatandaşı olduğu ve bilgi verme yükümlülüklerinin bulunmadığı öne sürebilmektedirler.

Bakıcı/koruyu aile olmak isteyenlerin Başkonsolosluğumuzca teşvik edildiğini; Başkonsolosluğumuz Hukuk Danışmanı aracılığıyla aday koruyucu ailelere bilgilendirme ve Alman kurumlarına başvurma hususlarında yardımda bulunabileceğimizi bilginize sunmak isterim.

Hamburg ve Schleswig Holstein’da çok sayıda Türk kökenli bakıcı aileye ihtiyaç bulunduğu hususu, yaptığımız toplantılarda bizzat Alman yetkililerce ifade edilmiş ve uygun şartları taşıyan aday Türk ailelerin başvurularından memnuniyet duyacakları dile getirilmiştir.Değerli konuklar,

Son olarak Başkonsolosluğumuzun bu alandaki hizmet ve katkılarına ilave olarak, bu durumda olan aile ve çocuklarımızın sorunlarının takibi için Hamburg’da bir STK oluşumuna veya mevcut bir STK’mızın bu konuya odaklanmak suretiyle uzmanlaşmasına ihtiyaç bulunduğunu belirtmek isterim.

Daha fazla uzatmadan sözü önce Din İşleri Ataşemiz Sayın Zekeriya Bülbül’e, daha sonra Umut Yıldızı Derneği Temsilcilerine bırakıyorum.

Böylesine önemli bir konuya göstermiş olduğunuz duyarlılık ve vakit ayırarak bugün burada bizimle birlikte olmanızdan dolayı hepinize teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:00 / 14:00 - 16:00

1.1.2019 1.1.2019 Yılbaşı Tatili
19.4.2019 19.4.2019 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
22.4.2019 22.4.2019 Dini Tatil - Paskalya
1.5.2019 1.5.2019 İşci Bayramı
30.5.2019 30.5.2019 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
4.6.2019 4.6.2019 Ramazan Bayramı
10.6.2019 10.6.2019 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.10.2019 3.10.2019 AFC Milli Günü
29.10.2019 29.10.2019 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
31.10.2019 31.10.2019 Dini Tatil - Reformasyon Günü
25.12.2019 26.12.2019 Dini Tatil Noel 1.ve2. Gün