29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

Mehmet Fatih Ak 31.10.2016
Sehr geehrter Herr Staatsrat Dr. Krupp,
Sehr geehrte Mitglieder des Konsularischen Korps,
Meine sehr verehrten Damen und Herrn,

meine Frau Gemahlin und ich heißen Sie alle herzlich willkommen zur Feier des 93. Gründungstages der Republik Türkei und danken Ihnen für Ihr so zahlreiches Erscheinen.

Erlauben Sie mir bitte jedoch erst einige Worte auf Türkisch zu sprechen.

Sayın Milletvekilim,
Değerli konuklar,
Sevgili vatandaşlarım,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. Yıldönümü kutlamasına hepiniz hoş geldiniz.

Sizlere öncelikle, Sayın Cumhurbaşkanımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajını okumak istiyorum:

“Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ilan ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümüdür.
Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı kurtuluş savaşını, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırmıştır.
Bu büyük zaferin ardından, 29 Ekim 1923’te, “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyetini kurduk.
Cumhuriyetimizi, 2200 yıllık devlet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasının, o günün zor şartlarında elde edilmiş bir kazanımı olarak görüyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti, 93 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, bilhassa son dönemdeki atılımlar sayesinde, bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmış bir devlettir.
Büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, temel insani değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada bir ilham kaynağı olmayı günümüzde de sürdürüyor.
En son 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar, milletimizin devletiyle ne kadar bütünleştiğini tartışmasız şekilde bir kez daha teyit etmiştir.
Milletimiz, yeni işgal girişimlerine karşı da, İstiklal Harbindeki kararlılıkla mücadele edeceğini, o gece tüm dünyaya göstermiştir.
FETÖ mensubu hainlerin silahlarına göğsünü siper ederek, özgürlüğüne, demokrasisine, hükümetine ve devletine sahip çıkan milletimizin azmi, Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne hasrettiğimiz 2023 hedeflerimize ulaşma konusundaki en büyük güvencemizdir.
Bu büyük devletin ve bu kahraman milletin Cumhurbaşkanı olmaktan şeref duyuyorum.
Dünyanın neresinde olursa olsun, tüm vatandaşlarımızın ve dostlarımızın da, milletimizin 15 Temmuz’da yazdığı destandan gurur duyduklarına inanıyorum.
Cumhuriyetimizin 93’üncü yıldönümüne, hem bir darbe girişimi, hem bir terör saldırısı, hem de bir işgal teşebbüsü olan böyle büyük bir badireyi atlamış olarak ulaşmış bulunuyoruz.
Şundan tüm vatandaşlarım ve dostlarımız emin olsunlar: Bugün Türkiye, 15 Temmuz sabahı olduğundan daha güçlü, daha dirayetli, daha kararlı bir ülkedir.
Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza, istiklalimize, geleceğimize kast eden hiçbir saldırı başarılı olamayacaktır.
Hedeflerimize ulaşmamızın önüne, ne terör örgütleri, ne de onları kullananlar geçebileceklerdir.
Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını gönülden tebrik ediyorum.
Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için fedakârlıkla mücadele eden tüm gazilerimizi, bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.
Ecdadımızın emanetine sahip çıkan kahraman milletimize ve bize dualarıyla destek olan tüm dostlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.
Recep Tayyip ERDOĞAN
Cumhurbaşkanı”

Değerli konuklar,

Bu gururlu günümüzde, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Son bir yıl içerisinde yaşamış olduğumuz hadiseler, özellikle 15 Temmuz günü akşamı Türkiye Cumhuriyetinin varlığına, birliğine, bağımsızlığına, demokrasimize ve anayasal düzenimize yönelik hain saldırı karşısında aziz Milletimizin kenetlenmesi ve dik duruşu her türlü övgüye layıktır.

Bu eşsiz mücadele ruhu, Cumhuriyetimizin kuruluşunda dört bir taraftan saldırıya maruz kalmış, türlü oyunlarla yok edilmeye ve sindirilmeye çalışılmış ecdadımızın bize bıraktığı en değerli hazinedir.

Bildiğiniz gibi küresel sistem, bölgemiz ve ülkemiz son dönemde ciddi sınamalarla karşı karşıyadır. Jeo-stratejik konumu, tarihi ve akrabalık bağları gereği Türkiye, komşu ülkelerdeki istikrarsızlıklar ve iç savaşlardan kaçınılmaz olarak olumsuz yönde etkilenmektedir.

Durumu fırsat bilen ve bundan beslenen terör örgütleri PKK ve DAEŞ’in son bir yılda ülkemizde gerçekleştirmiş olduğu terör saldırılarına ilave olarak bu defa ülkemiz 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ’nun alçakça saldırısına maruz kalmıştır. Bu işgal girişimi de tabiatıyla aziz Milletimizden hak ettiği yanıtı almıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm organlarına sirayet etmiş bu hastalıkla sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Burada, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak hepimize görev düşmektedir. FETÖ’nün Almanya’daki yapılanmasına karşı dikkatli olacağız, çevremizi bilgilendireceğiz, örgütün iç yüzünü Alman dostlarımıza anlatacağız.

Bugün aramızda Türkiye’den değerli bir misafirimiz de var. CHP Mersin Milletvekili, Kültür eski Bakanımız Sayın Fikri Sağlar’a hoşgeldiniz demek istiyorum.

Bu mutlu ve gururlu günümüzde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Hepinizin Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle tebrik ederim.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.


Meine sehr verehrten Damen und Herrn,

In der türkischen Geschichte war und ist der Tag der Gründung der Republik Türkei, der 29. Oktober 1923, ein Wendepunkt. An diesem Tag rief Mustafa Kemal Atatürk die moderne Republik Türkei aus und läutete damit einen Prozess tiefgreifender Reformen zur Entwicklung von Demokratie, Rechtsstaatlichkeit und einer pluralistischer Gesellschaft ein. Diese nunmehr 93. jährige Erfolgsgeschichte unseres Landes möchten wir heute gemeinsam mit Ihnen feiern.

Die Wirtschaft der Türkei steht in Europa an 6’ter und Weltweit an 18’ter Stelle. Das Rad der Wirtschaft in der Türkei dreht sich weiter. Unsere Wirtschaft ist im letzten Quartal um 3.1 % gewachsen und damit sind wir die letzten 27 Quartale in Folge gewachsen. Unser Land plant für die nächsten fünf Jahre große Investitionen, allen voran im Energie- und Beförderungssektor.

Aufgrund der mehr als 3 Millionen Türken und türkisch Stämmigen Bürger die in Deutschland leben, nimmt Deutschland aus Sicht der Türkei einen besonderen Platz ein auch aus wirtschaftlicher und Handelsperspektive. Dabei ist Deutschland ist für die Türkei auch der wichtigste Handelspartner.

Heute gibt es in Deutschland mehr als 80 Tausend türkische und türkisch stämmige Unternehmer. Es wird angenommen, dass diese Unternehmen mehr als 400 Tausend Menschen beschäftigen. In Hamburg und Schleswig-Holstein stellen wir in allen Ebenen des alltäglichen Lebens immer wieder fest.

Die auf diesen gesicherten Fundamenten basierenden Beziehungen spielen bei der Lösung von Problemen, die von Zeit zurzeit zwischen unseren beiden Nationen entstehen können, eine wichtige Rolle. Unsere Beziehungen stehen im Zusammenhang auch vieler unterschiedlicher Überschriften, wie die NATO, die EU und der Kampf gegen die Ursachen des Flüchtlingsstroms und gegen den Terror.

Die Zusammenarbeit im Kampf gegen den Terror, die unsere Sicherheit direkt betrifft und mit weitem unseren größten Einsatz fordert, ist hierbei eine weitere Überschrift. Die Türkei kämpft noch immer gegen den Terror der PKK und der DAESH, welche sich aus den inneren Kriegen und der Instabilität unserer Nachbarstaaten ernährt.

Wie Sie alle wissen, wurde die Türkei in der Nacht des 15. Juni mit einem Putschversuch, von Anhängern der FETÖ (Fetullah Terror Organisation) die sich in das Militär eingenistet hatten, konfrontiert. Diese heimtückische Gruppe hat das Parlament bombardiert, das eigene Volk beschossen und sogar den Sitz des Präsidenten angegriffen.

Mit einem soliden Verständnis für Gerechtigkeit und nationaler Solidarität, sind wir entschlossen, unsere Republik und Demokratie, für deren Gründung wir einen sehr hohen Preis zahlen mussten, weiter zu gestalten.

Die Menschenrechte respektierend; an Rechtsstaatprinzipien festhaltend; die Demokratie unseres Staates und seine säkulare und soziale Struktur stärkend, werden wir aus dieser schwierigen Zeit gestärkt hervorgehen

Das hingebungsvolle Engagement des türkischen Volkes am 15. Juli unter Einsatz seines Lebens für seine demokratischen und zivilen Einrichtungen, für seine Verfassung und gewählten Vertreter, stellt einen Wendepunkt in der jüngeren türkischen Geschichte dar.

Dies stellte nicht nur für die Türkei ein Novum dar, sondern auch für die gesamte Mittelmeer- Region.

Die mit Entschlossenheit fortgeführten Ermittlungen in der Türkei sind gewiss äußerst schwer und komplex.

Es ist ein langer und schwieriger Prozess, aber es wird keine Abweichung von Rechtsstaatlichkeitsprinzipien geben.

In meinen türkischen Worten habe ich auch die Botschaft unseres Staatspräsidenten Seiner Exzellenz Recep Tayyip Erdoğan’s, welcher auch auf dieses Thema eingegangen ist, vorgelesen. Die deutsche Übersetzung können Sie am Ausgang von meinen Mitarbeitern entgegennehmen.

Meine sehr verehrten Damen und Herrn,

lassen Sie mich zum Schluss erwähnen, dass die Hansestadt Hamburg in der kommenden Periode Gastgeber 2er großer Tagungen sein wird, zu welchen hochrangig besetzte Delegationen auch aus der Türkei anreisen werden. Vom 8 bis 9 Dezember dieses Jahres findet die OSZE Konferenz statt und vom 7 bis 8 Juli 2017 ist der G-20 Gipfel. Ich habe keinen Zweifel daran, dass Hamburg diese beiden Organisationen erfolgreich gestalten und meistern wird. Auch in dieser Sache arbeiten wir mit den deutschen Behörden eng zusammen.

Vielen Dank für Ihre Aufmerksamkeit. Ich wünsche Ihnen allen noch einen wunderschönen Abend und effektive Gespräche.

Ich freue mich Ihnen nun unseren heutigen Gast, den Chef der Senatskanzlei Staatsrat Dr. Christoph Krupp ankündigen zu dürfen. Wir freuen uns das er heute als Vertreter des Senates mit uns ist und auf seine Begrüßung. Darf ich Sie nun, Herr Dr. Krupp, auf das Rednerpult rufen.

Vielen Dank.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:00 / 14:00 - 16:00

1.1.2019 1.1.2019 Yılbaşı Tatili
19.4.2019 19.4.2019 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
22.4.2019 22.4.2019 Dini Tatil - Paskalya
1.5.2019 1.5.2019 İşci Bayramı
30.5.2019 30.5.2019 Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
4.6.2019 4.6.2019 Ramazan Bayramı
10.6.2019 10.6.2019 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.10.2019 3.10.2019 AFC Milli Günü
29.10.2019 29.10.2019 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
31.10.2019 31.10.2019 Dini Tatil - Reformasyon Günü
25.12.2019 26.12.2019 Dini Tatil Noel 1.ve2. Gün